Nová BIQU B1 - konkurence pro Ender 3?

Nová BIQU B1 - konkurence pro Ender 3?

Vybalení a montáž

Po otevření obalu a odstranění horního pěnového krytu si okamžitě všimnete zajímavé barvy některých hliníkových komponentů. Ostružinově růžový odstín rozhodně není běžnou barvou u 3D tiskáren. Pokud budou komponenty k dispozici i v jiných barvách zjistíme až za nějakou dobu.

V každém případě jsou díly přehledně zabalené a označení malých částí je v pořádku. Každý plastový sáček popisuje, o kterou část se jedná a v jakém kroku v návodu k použití je potřebná.

Rozložíme tedy díly na stůl, otevřeme montážní návod (který je zatím pouze v angličtině) a můžeme začít!

BIQU bohužel udělala chybu už v kroku č. 1. Po neúspěšném pokusu o připojení kabelu vyhřívané podložky k terminálu rychle vyjde najevo, že barvy kabelů jsou v návodu nesprávně popsány. Konektor s červeným kabelem by se měl zapojit vlevo a ne vpravo, jak je v návodu nesprávně uvedeno.

Krok 2 proběhne bez problémů a u kroku 3 byste se měli ujistit, že malý závit v hliníkovém extruzním profilu je na pravé straně. K tomuto závitu bude později připojen limitní modul osy Z.

Poté bez problémů přejdeme na krok 5. V tomto kroku je uvedená instalace spojení mezi krokovým motorem v ose Z a spojkou. Stavěcí šrouby spojky jsou příliš krátké na to, aby byly pevně připevněny k hřídeli krokového motoru - který je na jedné straně zploštělý. Spojku lze upevnit pouze 1 šroubem.

U kroku č. 7 pouze malá červená šipka na malém obrázku uvádí, že je čas připojit levý držák pro osu X k hliníkovému profilu. Ten, kdo to přehlédne, si přidělá práci s šroubováním.

Zbytek montáže už běží hladce a jen komponenty, které musí být připevněny někdy velmi odolnými a malými maticemi z hliníkového profilu, vyžadují trochu trpělivosti a instinktu.


Uvedení do provozu

Pro začátečníky, kteří nikdy nesestavovali 3D tiskárnu, chybí v návodu k použití velmi zásadní krok. Po sestavení je třeba zkontrolovat a utáhnout všechny šrouby (včetně šroubů již smontovaných dílů). Šrouby, které se uvolní během přepravy, jsou velmi často zdrojem tiskových chyb.

Kromě toho bohužel není zmíněno, že válečky pohyblivých součástí musí být ještě nastaveny pomocí excentrických matic. Tento krok je také nezbytný pro dosažení dobrého výsledku tisku.

Po kontrole šroubů a nastavení válečků dojde podle pokynů k ručnímu vyrovnání podložky. Tento proces je dobře popsán a díky velkým nastavovacím kolečkům na tiskové podložce je vyrovnání snadné a nekomplikované.


První zkušební tisk

Pro náš první tiskový test jsme se rozhodli vytisknout model „Little Bear“ uložený na dodané SD kartě v barvě, která odpovídá designu (3DJake ecoPLA Glitter Purple).

SD kartu s GCODE souborem jsme vložili do příslušného slotu a ups…. Karta zmizela v krytu terminálu.

Vzdálenost mezi krytem a modulem čtečky karet základní desky je tak velká, že karta může místo vložení do modulu spadnout do krytu terminálu. Zde by bylo rozhodně na místě, aby společnost BIQU tuto nedokonalost vylepšila.

Terminál jsme tedy rozšroubovali, SD kartu jsme vyndali a vložili ji do slotu napravo od ovládacího tlačítka.


Navigace v nabídce

Struktura nabídky - která se ovládá pomocí velmi citlivé dotykové obrazovky - je velmi intuitivní a přehledná. K výběru požadovaného souboru pro tisk se dostanete jen pomocí pár kroků. Před tiskem lze tiskárnu předehřát na vhodnou teplotu materiálu. Můžete si vybrat, zda chcete tiskovou podložku a trysku zahřát jednu po druhém nebo obě současně.

Rozhodli jsme se pro druhou možnost, a tak tryska a tisková podložka dosáhly předvolené teploty ve velmi krátkém čase.

Soubor pro tisk vyberete v hlavní nabídce v části Tisk-> TFT SD (jedná se o slot napravo od kulatého ovládacího tlačítka) a můžete začít tisknout.


Tisk

Během tisku vydává nejhlasitější hluk ventilátor. Celkově funguje tiskárna velmi tiše a ve srovnání s podobnými zařízeními jiných výrobců je velmi tichá.

Nejdůležitější parametry lze během tisku změnit také prostřednictvím nabídky v menu.

Funkce pozastavení funguje perfektně a na dokončeném modelu není přerušení tisku vidět.

Další užitečnou funkcí v nabídce je „BabyStep“, díky které můžete ještě změnit vzdálenost mezi tryskou a modelem během tisku. To je obzvlášť užitečné pro první vrstvy pro dosáhnutí optimální přilnavosti nebo během tisku, pokud tryska "škrábe" o model.

Další funkcí je přepínatelné LED osvětlení hotendu. V nabídce lze přepínat mezi modrou, červenou, zelenou a bílou barvou. Nejedná se o produktivní funkci, ale vypadá to trendově!

Asi po 1 hodině je náš „Little Bear“ hotov a výsledek je působivý. Model nemá žádné vady a vrstvy jsou téměř neviditelné. Protože tisk fungoval velmi dobře, testujeme nyní tiskárnu s modelem Benchy.

Aby bylo možné používat BIQU B1 se slicer softwarem Cura, je třeba nejdříve přidat tiskárnu. Postup je velmi dobře popsán v elektronické verzi návodu k použití na dodané SD kartě.

Pro testování používáme model Benchy z 3dbenchy.com s nastavením profilu pro draft (výška vrstvy 0,2 mm). Pouze zvýšíme teplotu tisku z 200° na 210°, abychom s naším filamentem 3DJake ecoPLA Glitter Purple dosáhli optimálního výsledku tisku.

Po 1 hodině a 5 minutách držíme výsledek v ruce. Výsledek tisku je více než uspokojivý. Model Benchy Boot nemá žádné chyby a rozměry jsou velmi přesné, s přihlédnutím ke smrštění materiálu PLA.

Nyní, když máme loďku, nemůže chybět ani žralok. Ten tiskneme pomocí filamentu 3DJake PETG při teplotě hotendu 240° a teplotě tiskové podložky 70°. Po 2 hodinách je model hotový a kvalita je velmi přesvědčivá.


Závěr

BIQU B1 se jistě může prosadit jako konkurent Ender 3 od Creality. Slabými stránkami BIQU B1 jsou zejména návod k obsluze, horší spojka krokového motoru a velká vzdálenost mezi čtečkou karet a krytem.

Navzdory těmto nedostatkům je BIQU B1 v některých oblastech lepší než Ender 3. B1 je již připravena na modul automatického vyrovnávání od Antclabs - BL Touch. BL Touch je třeba nainstalovat pouze pomocí dodaného držáku, zapojit ho do terminálu a aktivovat v nabídce menu. Kvalita tisku byla také naprosto přesvědčivá. Bez jakýchkoliv dalších nastavení poskytoval náš model B1 perfektní výsledky hned od začátku.


Výhody

 • Snadná montáž
 • Terminál s integrovanou elektronikou
 • Připraveno pro automatické vyrovnávání BL Touch
 • Velká dotyková obrazovka
 • 32bitová základní deska
 • Tisk s nízkou hlučností
 • Stabilní design
 • Intuitivní nabídka
 • Velmi dobrá kvalita tisku
 • Mnoho možností nastavení prostřednictvím nabídky menu
 • Hotend s LED osvětlením
 • Tiskový prostor 23,5 x 23,5 x 27 cm
 • Dobrá přilnavost magnetické podložky

Nevýhody

 • Pokyny by měly být podrobnější
 • Vadná spojka Z
 • SD karty mohou spadnout do krytu terminálu

Vadnou Z-spojku a umístění slotu pro kartu SD jsme samozřejmě nahlásili společnosti BIQU a tyto nedostatky byly vzápětí napraveny.


Použité materiály a modely:

Little Bear od BIQU
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 °C
Tisková podložka: 60 °C

Benchy Boat
http://www.3dbenchy.com/
3DJake ecoPLA Glitter Purple
Hotend: 210 °C
Tisková podložka: 60 °C

Articulated Shark
https://www.thingiverse.com/thing:3845304
3DJake PETG Sky Blue
Hotend: 240 °C
Tisková podložka: 70 °C