Nová tiskárna Elegoo Mars PRO - čím je tak výjimečná?

Nová tiskárna Elegoo Mars PRO - čím je tak výjimečná?

Nová tiskárna Elegoo Mars PRO - čím je tak výjimečná?

Díky velmi dobrému poměru ceny a výkonu vytvořil Elegoo Mars velkou základnu fanoušků. Vylepšená verze Elegoo Mars - Elegoo Mars PRO - je nyní k dispozici. Testovali jsme, čím je verze PRO oproti předchozímu modelu lepší.

Hardware

První vylepšení je u tiskárny vidět ihned po vybalení. Port USB je nyní umístěn na přední straně přímo pod dotykovou obrazovkou. Velmi dobré rozhodnutí společnosti Elegoo, pokud jde o uživatelskou přívětivost.

Dodávané příslušenství se od Elegoo Mars liší jen nepatrně. Novinkou je těsnění, které lze připojit mezi kryt a pouzdro, aby se snížil únik zápachu z resinu. Připojení těsnění je trochu zdlouhavé a těsnění mezi krytem a pouzdrem by mohlo být také o něco lepší.

To nás přivádí k další inovaci tiskárny Elegoo Mars Pro. V krytu je nainstalován další ventilátor, který nasává páry resinu a téměř je neutralizuje pomocí uhlíkového filtru. Ve skutečnosti během tisku zaznamenáte jen mírný zápach resinu. Je však nezbytné s tiskárnou pracovat pouze v dobře větraných místnostech.

Dalším vylepšením je stabilnější osa Z. Lineární vedení a vřeteno byly vylepšeny o lepší komponenty a materiály, a tak zajišťují větší přesnost při pohybu tiskové podložky.

Podle našeho názoru je největším plusem vylepšená jednotka UV záření. UV matice zajišťuje velmi ostrou a rovnoměrnou expozici vrstev a znatelně zkracuje dobu tisku. Model s 1000 vrstvami, který jsme použili, vedl k úspoře času 50 minut (Mars: 4h01m / Mars Pro: 3h11m).

Rovněž byla přepracována povrchová struktura tiskové podložky. Radiální vzor na adhezivním povrchu je určen k zajištění lepšího držení prvních vrstev. Kromě toho byly šrouby pro nivelaci zvětšeny, aby se zlepšila manipulace a stabilita tiskové podložky. Díky tomu nemusíte tiskovou podložku musíte vyrovnávat tak často jako předtím.

Příprava a tisk

Zahrnutý Slicer Chitubox je snadno použitelný a nekomplikovaný. Elegoo Mars PRO lze přidat do nastavení jedním kliknutím a potom již máte nastavené požadované parametry, jako je rozlišení a velikost tiskové podložky.

Mars PRO má silnější expoziční jednotku, proto musíte upravit expoziční časy v nastavení tisku - v závislosti na použitém resinu. Hodnota 45-50s pro první vrstvy a doba expozice vrstev 5-7s se osvědčila na zkušebních výtiscích s naším 3DJake Resin.

Po rozřezání a uložení souboru na přiloženou jednotku USB můžete zahájit tisk. Vyrovnání tiskové podložky je o něco snažší díky větším imbusovým šroubům. Nivelační proces je dobře popsán v návodu k obsluze a již od začátku byla přilnavost modelu k tiskové podložce dobrá.

Je třeba také zmínit, že nově navržená nádrž na resin pojme o něco více resinu než předchozí model.

Během tisku je díky těsnění a extrakci par uhlíkovým filtrem patrný jen velmi slabý zápach resinu. Jak již bylo uvedeno, dobré větrání místnosti je stále nezbytné.

Funkce pauzy během tisku je také velmi praktická. Stisknete-li během tisku tlačítko pauzy na dotykové obrazovce, tisk se zastaví a na začátku tisku (po přibližně 30 vrstvách) můžete určit, zda se tisk zasekl. Pomocí tlačítka "Play“ na dotykové obrazovce můžete bezproblémově pokračovat v tisku.

Kvalita tisku

Stejně jako u Elegoo Mars je kvalita tisku velmi dobrá. Silné stránky Elegoo Mars Pro jsou zvláště patrné při tisku modelů s jemnými strukturami. Obrysy jsou ostřejší a špičaté tvary jsou vytisknuty s lepšími detaily. To také umožňuje tisk filigránových tvarů bez významné ztráty detailů.

U větších modelů se doporučuje aktivovat funkci "Anti-aliasing“ v nastavení Sliceru Softwaru (Chitubox) na kartě 'Rozšíření / Advanced“. Tím je zajištěno, že krokový efekt mezi jednotlivými vrstvami téměř zmizí.

Závěr

Pokud hledáte cenově dostupnou resinovou tiskárnu s vynikajícím poměrem ceny a výkonu, budete s Elegoo Mars PRO jistě hodně spokojeni. Cena nové verze tiskárny PRO je o 40 EUR* vyšší ve srovnání s Elegoo Mars - je však více než opodstatněná díky několika vylepšením a inovacím, především pokud jde o úsporu času a kvalitu výtisků.

Elegoo Mars Pro může snadno konkurovat dražším modelům od jiných výrobců a je ideálním modelem pro začátečníky i pokročilé uživatele díky snadnému používání, kvalitě komponentů a výtisků.

_______________

Resin použitý pro test:

3DJake Resin Transparent
Expozice Bottom / Layer: 45 s / 5 s (model s vyhloubeným otvorem pro odkapání resinu)

3DJake Resin Red
Expozice Bottom / Layer: 45 s / 7 s

3DJake Resin Dark Blue
Expozice Bottom / Layer: 45 s / 6 s

Další ošetření:

3DJake Resin Cleaner

Anycubic Wash & Cure
Čištění: 6 min
Vytvrzování: 4 min **

* Cenový rozdíl mezi VK Elegoo Mars / Elegoo Mars Pro na webové stránce 3DJake.at z 10.06.2020

** Poznámka: transparentní resinový model nebyl vytvrzený, jinak by zežloutnul.
Po vyčištění byl model sušen na vzduchu po dobu 24 hodin.