Recenze produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Recenze produktu: Elegoo Mars 4 Ultra

Elegoo Mars 4 Ultra je nová edice oblíbené série resinových 3D tiskáren Mars. V této recenzi se podíváme na různé aspekty této tiskárny a mé subjektivní hodnocení.


KLADY

► Vylepšený design

Společnost Elegoo u svého modelu Mars 4 Ultra rozhodně myslela na estetiku. Nový design s moderním výběrem barev krytu dobře ladí s celkovým vzhledem. Přestože se základní tvar tiskárny nezměnil, nové barevné provedení dodává zařízení svěží a atraktivní vzhled.

► Vysoce kvalitní dotykový displej

Jedním z vylepšení modelu Mars 4 Ultra je 4palcový dotykový displej IPS s HD rozlišením. Tento kapacitní displej velmi dobře reaguje na dotyk a uživatelské rozhraní běží plynule také díky výkonnému operačnímu systému Linux se 4 GB RAM. Díky tomu je ovládání tiskárny mnohem jednodušší a intuitivnější.

Dalším plusem je, že nastavení lze měnit i během tisku.


NEUTRÁLNÍ ASPEKTY

► 9K monochromatický LCD displej

Mars 4 Ultra je vybaven 9K monochromatickým LCD displejem, který slibuje působivé rozlišení. Přestože kvalita výtisků je celkově dobrá, rozdíly oproti předchozí verzi nejsou hned patrné. Podrobnosti o skutečných zlepšeních by mohl přinést přesnější test pod mikroskopem.

► Vylepšená oddělovací ACF fólie

Antiadhezivní vrstva (ACF) na tiskové platformě tiskárny Mars 4 Ultra umožňuje lepší uvolňování vytištěných modelů. Vzhledem k tomu, že tyto fólie nejsou zrovna levné, zařadil jsem je do kategorie "neutrální".


ZÁPORY

► Problémy s upevněním nové tiskové desky

Moje hlavní výtka k modelu Mars 4 Ultra se týká přepracované tiskové desky. Krátký závit upevňovacího šroubu na horní straně desky může způsobit její vypadnutí, pokud nebudete dávat dostatečný pozor. Osobně mám mnohem raději původní tiskovou desku.

Čtyřbodový nivelační systém se mi pro tento účel nezdá příliš užitečný. Dodatečné šrouby, které je nutné u tohoto systému použít, ztěžují čištění a mohly by způsobit dlouhodobé poškození v důsledku kontaktu s resinem.

links Mars 4 Ultra, rechts Mars 4

(Na obrázku: vlevo Mars 4 Ultra, vpravo Mars 4)


Co bych si přál u této tiskárny vylepšit

Šrouby k upevnění nádrže jsou velmi složité a jejich čištění je časově náročné. V tomto případě by byl mnohem praktičtější magnetický nebo klipový systém, aby se šrouby nemusely pokaždé odšroubovávat. Vítanou optimalizací by byla také původní tisková deska.

Závěr

Celkově lze říci, že tiskárna Elegoo Mars 4 Ultra vykazuje oproti předchozím verzím některá vylepšení, včetně atraktivního designu, kvalitního dotykového displeje a vylepšené funkce oddělování modelů. Některá konstrukční rozhodnutí (týkající se nové tiskové desky) však vyžadují vylepšení a mohla by být optimalizována v budoucích verzích.

S pozdravem, Lukas