Jak se vyhnout stringování!

Jak se vyhnout stringování!

Tipy proti nevzhledným plastovým vláknům při 3D tisku

Stringování (nitkování) je jedním z nejčastějších a nepříjemných problémů při 3D tisku - vede k vzniku tenkých, nevzhledných plastových vláken, které dodávají tisku "chlupatý" vzhled.

Jak dochází ke stringování?

Z trysky by v zásadě neměl vycházet žádný plast, pokud v příslušném bodě na filament nepůsobí žádný tlak. Mohou však nastat situace, kdy materiál „odkapává“ z trysky (oozing), když je filament vystaven ohřívacímu prvku a v trysce se roztaví.

Když se tryska FDM tiskárny pohybuje z jednoho bodu do druhého, roztavený filament poté za sebou tahá vlákna, která ztuhnou a přilnou k vytištěným částem.

Tenké plastové nitě, které vypadají jako pavučiny nebo prameny vlasů, nejen ničí vzhled tisku, ale mohou také negativně ovlivnit strukturu modelu.

Tipy na boj proti stringování

Ve většině případů lze odkapávání z trysky zabránit několika jednoduchými kroky, například nastavením správné retrakce, výběrem vhodné rychlosti tisku a nastavením správné teploty trysky.

V našem novém YouTube videu „How to avoid stringing“ Vám ukážeme tipy proti stringingu a jak můžete správným nastavením výrazně zlepšit kvalitu tisku.

Budeme rádi, když nás navštívíte na YouTube a zanecháte lajk nebo komentář. Pokud si přejete zahrnout konkrétní téma v našich videích, napište nám do komentářů!