Filament pro 3D tiskárny od společnosti Verbatim

Filament pro 3D tiskárny od společnosti Verbatim

Vysoce kvalitní filamenty pro 3D tisk. Vyrobeno v souladu s přísnými tolerančními limity a s použitím materiálů nejvyšší kvality pro rovnoměrné vrstvení materiálu a vynikající výsledky tisku.

Verbatim je součástí skupiny Mitsubishi Chemical Holdings Group - předního světového výrobce plastů.

Níže naleznete tabulku, v níž jsou uvedeny základní vlastnosti různých typů filamentů Verbatim.

ABS

PLA

Primalloy

Výroba na bázi ropy

na rostlinné bázi (kukuřice, sója, atd.).

polyetherové elastomery
Vlastnosti produktu Tvrdší a nárazuvzdorný. Často se používá pro mechanické součásti nebo součásti odolné proti povětrnostním vlivům. Zpravidla se snadněji tiskne. Velmi flexibilní. Velmi dobrá odolnost vůči teplu, olejům a chemikáliím. Dobrá mechanická pevnost.
Dostupnost

Často používaný a osvědčený filament.

Nejoblíbenější filament z bioplastu. Flexibilní filament
Zápach Používání ABS filamentů může vytvářet nepříjemný plastický zápach. Nicméně, používání filamentů konvenčními 3D tiskárnami je stále méně škodlivé než u vodotěšných značek. PLA filamenty mají nasládlou vůni podobnou kukuřici. Žádná
Tvrdost Tvrdý, odolný proti nárazu, robustní, s dobrou ohebností. Tvrdý, ale křehčí při ohýbání ve srovnání s filamentem ABS. Vyšší riziko zlomení při ohýbání. Zhotovuje předměty s pryžovým povrchem, jako jsou kryty rukojetí, automobilové díly, těsnění, vodotěsné nádoby, lékařské tašky, gumová tlačítka, hadice atd.
Nastavení teploty 210 až 250 °C 175 až 220 °C 200 až 220 °C
Aplikace Doporučuje se vyhřívaná tisková podložka. Vyhřívaná tisková podložka není nutná. Doporučuje se vyhřívaná tisková podložka.
Další zpracování Lze řezat, leštit a lepit. Hladkého a lesklého povrchu dosáhnete pomocí acetonu. Lze řezat, leštit a lepit. Nelze ošetřit acetonem. Lze lepit a malovat. Velmi dobrá tepelná přilnavost s materiály jako ABS, PC, PMMA a PET. (Špatná tepelná přilnavost s PP a PE.)
Náchylnost Vyšší odolnost proti vlhkosti, slunečnímu záření a přehřátí během zpracování. Obecně stabilnější a odolnější vůči chemikáliím. Více náchylné k vlhkosti a slunečnímu záření, stejně jako přehřátí během zpracování. Při přehřátí může začít kapat. Nízká tvrdost.
Vzhled Obvykle lesklý, ale může se velmi lišit. Různé úrovně průhlednosti.
Bílý
Životní prostředí a recyklace Klasifikace - recyklační symbol 7, tzn. recyklace je možná, avšak mnoho sběrných míst materiály ABS nepřijímá. Přijaté ABS materiály s klasifikačním symbolem 7 jsou recyklovány do plastového řeziva (recyklované plastové panely). PLA je bioplast, který se rozkládá. Nicméne pokud není uložen do kompostovacího zařízení, probíhá rozklad velmi pomalu. Existují možnosti recyklace a komerčního kompostování, ale vyžadují další úsilí ze strany spotřebitele. Zlikvidujte ve spalovně nebo uložte na skládku v souladu s místními a národními obecními předpisy.

Proč ABS?

Inženýři dávají přednost filamentům ABS kvůli své pevnosti, flexibilitě, tažnosti a lepší teplotní odolnosti. Používají se také pro profesionální účely. Zápach rozehřátého plastu a jeho původ z minerálního oleje může někoho odradit. Pro tisk s ABS je třeba mít extra vyhřívanou tiskovou podložku, což znamená, že některé tiskárny nejsou jednoduše schopny spolehlivě tisknout s použitím tohoto materiálu.

 • Pokud má uživatel problémy s deformací při tisku, tak buď není tisková podložka dostatečně horká nebo není výška správně nastavena.
 • Podložka by měla mít minimální teplotu 80 °C v závislosti na tiskárně.
 • Tryska by měla být vzdálena přibližně 0,2 mm od tiskové podložky (přibližně tloušťka jednoho listu papíru).
 • Odolnější než PLA
 • K dispozici v průměrech 1,75 mm a 2,85 mm

Proč PLA?

Široká škála dostupných barev a propustnosti světla a pocit lesklosti často přitahuje ty, kteří tisknou pro ilustrační účely nebo pro použití v domácnosti. Mnozí ocení rostlinný původ a preferují polosladký zápach před ABS. Při správném chlazení se zdá, že PLA má vyšší maximální rychlost tisku, nižší výšky vrstev a ostřejší tištěné rohy. To v kombinaci s nižší deformací dílů přispívá k popularitě materiálu pro domácí tisk, fanoušky 3D tisku a školy.

Biologicky rozložitelný, vyrobený z kukuřičného plastu. Tiskne se při teplotách přibližně 180 - 230 °C a nekřiví se, což umožňuje zpracování velkých tisků bez použití vyhřívané tiskové podložky.

 • PLA prosakuje více než ABS - pokud je tryska zahřátá a uvnitř se nachází plast, bude kapat.
 • Tryska by měla být vzdálena přibližně 0,2 mm od tiskové podložky (přibližně o tloušťce listu papíru).
 • Vzhledem k nízkým teplotám tání se doporučuje uchovávat PLA v létě mimo přímé sluneční světlo, jinak dojde k deformaci materiálu!
 • K dispozici v průměrech 1,75 mm a 2,85 mm

Mám používat PLA nebo ABS?

ABS měkne až při vyšších teplotách, což znamená, že se vaše zařízení musí zahřívat déle, než bude připraveno k tisku. Má také horší adhezní vlastnosti, a proto má mnoho tiskáren, které používají materiál ABS, vyhřívanou tiskovou podložku pro lepší přilnavost materiálu. Naopak PLA přilíná a chladne rychleji, a to umožňuje tisk při vyšších rychlostech. Pokud mají být vytvořeny díly, které se používají v teplejším prostředí, jako např. kryt ventilátoru tiskárny, ABS je lepší volbou z důvodu zabránění riziku deformace při vysokých teplotách.

Rozdíly jsou patrné také po tisku: ABS je rozpustný v acetonu, proto může být aceton aplikován na vytisknuté výrobky za účelem vyhlazení hrbolů a různých poškození povrchu. Na PLA nemá aceton žádný vliv, nicméne PLA obecně vytváří hladší výtisky.

Protože některé tiskárny pracují pouze s jedním ze dvou plastů, mělo by se to před experimentováním ověřit.

Flexibilní vlákno Primalloy

 • PRIMALLOY™ je měkký gumový materiál, který kromě mechanické odolnosti vyniká také odolností proti teplu, oleji a otěru.
 • Jedná se o vysoce výkonný termoplastický elastomer (TPE) na bázi polyesteru.
 • Rovnoměrný průměr zajišťuje optimální homogenní strukturu filamentu a tím hladký průběh tisku.
 • Vyrobeno v Japonsku s použitím nejkvalitnějších materiálů a s velmi přísnými tolerančními limity, pro zaručení rovnoměrného vtékání a spolehlivých výsledků tisku.
 • PRIMALLOY™ je registrovaná ochranná známka společnosti Mitsubishi Chemical Corporation.
 • Všechny filamenty se dodávají vakuově balené (s vysoušedlem) na cívce.
 • 2-letá omezená záruka.
 • Nejsou vhodné pro použití s potravinami.

Najděte si své filamenty značky Verbatim zde.