Praktické příslušenství pro 3D tisk

Praktické příslušenství pro 3D tisk

5 produktů, které Vám usnadní 3D tisk

Existuje řada příslušenství pro 3D tiskárny, které se používají k provozu a údržbě FDM tiskáren a k následnému zpracování 3D modelů.

Kromě nepostradatelného základního vybavení, tedy naprosto nezbytného příslušenství, které byste pro 3D tisk měli mít vždy po ruce (nářadí, izopropyl, pinzetu atd.), bychom Vám rádi představili 5 produktů, bez kterých sice můžete pracovat, jakmile je ale jednou použijete, už se bez nich neobejdete!

1. Antclabs BLTouch - automatický nivelační senzor

Automatický vyrovnávací systém tiskové podložky od Antclabs je ztělesněním praktičnosti! Za předpokladu, že vlastníte 3D tiskárnu bez již integrované automatické nivelace, lze senzor na 3D tiskárnu snadno dodatečně namontovat. Po prvním použití si už ani nebudete umět představit situaci, kdy byste podložku měli vyrovnávat ručně!

Díky své kompatibilitě s téměř všemi 3D tiskárnami a možnosti použití na všech typech povrchů tiskových ploch se automatický nivelační senzor těší celosvětové oblibě a představuje cenově výhodný upgrade pro Vaši 3D tiskárnu.


2. Magnetická tisková deska od 3DJake - pro lepší přilnavost

Každý, kdo se zabývá 3D tiskem, už dobře tento problém zná: zahájíte tisk a po několika minutách si všimnete, že model nepřilíná správně k tiskové podložce. Ten okamžik může být ještě horší, když se chcete podívat na výsledek po několika hodinách tisku, ale výtisk je přilepený k platformě a jednoduše jej nemůžete odebrat. Při pokusu o jeho odstranění škrabkou a rukama není vůbec neobvyklé, že se něco pokazí a veškerá práce a trpělivost byla marná.

Abychom se tomuto problému vyhnuli jednoduchým a nekomplikovaným způsobem, vyvinuli jsme magnetickou tiskovou desku, kterou lze snadno demontovat a ohýbat. Povrch této flexibilní tiskové desky byl speciálně vyvinutý, aby zajistil lepší přilnavost než běžné tiskové podložky. Po tisku lze desku snadno odstranit. Ohnutím flexibilní desky se výtisk uvolní bez námahy - téměř sám.

Magnetická tisková deska je univerzálně použitelná a kompatibilní s každou 3D tiskárnou. Je k dispozici v mnoha velikostech a v případě potřeby může být dokonce ořezána na menší velikost.


3. Polymaker Polybox - pro optimální skladování filamentů

Správné skladování filamentů obvykle nepatří k věcem, kterými se začátečníci v 3D tisku zaobírají. Rozhodně by se ale tématu mělo věnovat více pozornosti, protože jakmile nejsou filamenty správně skladovány, může to vést k problémům při tisku a materiály mohou být poškozené nebo dokonce nepoužitelné.

Většina tiskových materiálů, zejména nylon a PVA, časem absorbují vodu ze vzduchu. Ve skutečnosti stačí pouze jeden den na vzduchu, aby se tyto filamenty zcela „nasytily“. PLA a ABS také absorbují vodu, i když ne tak rychle. V případě, že je PLA nebo ABS příliš vlhký, může při tisku vytvářet bubliny, nárazově extrudovat nebo ucpávat trysku.

Ideálním způsobem skladování Vašich materiálů je proto jejich uložení do úložného boxu na filementy s termo-vlhkoměrem. Filamenty jsou v tomto boxu vzduchotěsně skladovány a chráněny před vlhkostí. Pomocí termohygrometru je teplota a vlhkost vždy přesně měřena.

Proto doporučujeme box na ukládání filamentů, jako je Polymaker PolyBox, a to zejména pro ty, kteří chtějí pracovat s nylonem, PVB nebo PVA. Do boxu lze uložit dvě cívky s filamentem o hmotnosti jednoho kilogramu nebo jednu cívku o hmotnosti 3 kg. Vzhledem k tomu, že lze filament vést skrz 6 výstupních otvorů, je box kompatibilní téměř se všemi tiskárnami.


4. 3dB antivibrační podložky - pro tisk s nízkou hlučností

3D tiskárna může vydávat hlasité zvuky v důsledku vibrací pohybujících se částí a motorů. Tyto vibrace lze přenášet na jiné objekty, které přicházejí do styku s 3D tiskárnou. Stůl, police nebo pracovní oblast potom slouží jako zesilovač těchto nepříjemných a otravných zvuků.

Skutečně jednoduchým a efektivním řešením pro redukci hluku jsou antivibrační podložky, které izolují vibrace tiskárny a výrazně tak snižují hluk. Kromě snížení hluku mohou antivibrační podložky dokonce pomáhat při problémech s tiskem, jako je ghosting nebo ringing.

Zejména při provozu farem 3D tiskáren s několika zařízeními, kde může být hladina hluku velmi nepříjemná, doporučujeme antivibrační podložky, např. od společnosti 3dB.


5. Čisticí filament od AprintaPro a sada na čištění trysek od 3DJake

Pokud je tryska 3D tiskárny ucpaná a již ji nelze použít, lze ji vyměnit nebo vyčistit.

V případě mírného ucpání doporučujeme použít čisticí filament, pomocí kterého se snadno odstraní zbytky v hotendu a zlepší se kvalita tisku.

Pokud je tryska 3D tiskárny silně ucpaná nebo znečištěná, je třeba ji vyčistit pomocí jehly na trysky. V našem obchodě najdete praktickou čisticí sadu s jehlami na trysky, pinzetou a měděným kartáčem, pomocí kterých můžete svou trysku znovu okamžitě znovu rozzářit. Tyto jehly s průměrem 0,3 mm jsou vhodné pro většinu trysek.

Upozornění: Při čištění trysky buďte vždy opatrní, abyste se nepopálili nebo nepoškodili trysku.